۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ . ۰۳۱-۴۲۵۱۲۵۵۵ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح

دسته بندی:
۱۰,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
باکت بتن ریزی

در کارهای ساختمانی معمولا از تاور کرین ها، بالابرها، جرثقیل ها و … استفاده می شود که یکی از عناصر اصلی آن ها باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح است. باکت حمل مصالح در ساختمان سازی بسیار پرکاربرد است و استفاده از آن به قدری ضروری است که اگر نباشد، انجام کارهای ساختمانی به بن بست خواهد خورد و پیش نخواهد رفت. در این مقاله تیم مهندسی فراز آسمان نجف شما را با مطالب مفیدی در مورد باکت بتن ریز آشنا کرده است. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بدانید :

واتر استاپ بتن چیست؟

باکت بتن ریزی چیست؟

باکت بتن ریزی یا همان باکت حمل مصالح ، وسیله ای آهنی است و همانطور که از نام آن پیداست برای حمل و جابه جایی مصالح ساختمانی از جمله : سیمان، شن، ماسه، بتن و … از آن استفاده می شود. باکت بتن ریزی قابلیت اتصال به بالابرها را دارد و در عین حال که سبک است، دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد. جنس باکت حمل مصالح از ورقه های آهنی است که به صورت بسیار حرفه ای به همدیگر جوش داده شده است.

باکت بتن ریزی

باکت های بتن ریزی را در انواع مختلف و برای کاربردهای متنوعی تولید می کنند. در ادامه انواع باکت بتن ریزی را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

معرفی انواع باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح در حقیقت سطل های فلزی با دروازه های متحرک می باشد که در زیر یا در بغل آن قرار گرفته است. این باکت ها به وسیله جرثقیل های قدرتمند و بالابرها حمل می شود و در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی از طریق باکت حمل مصالح ، مصالح ساختمانی حمل و نقل می شود. انواع باکت بتن ریزی عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه از زیر : به این نوع باکت بتن ریزی ، باکت زیر تخلیه نیز گفته می شود. این نوع باکت ها در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا تولید می شود و از ورق آهن با ضخامت ۳ میل برای تولید این نوع باکت ها استفاده می شود.
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل : در این نوع باکت بتن ریزی ، همانطور که از نام آن مشخص است، دریچه ی تخلیه در بغل وجود دارد و از قسمت کناری باکت ، بتن و سایر مصالح حمل شده، تخلیه می شود. در تولید این نوع باکت ها نیز از ورق های آهنی ۳ میل استفاده می شود و در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا نیز تولید می شود.
باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی تخلیه از بغل نیز دارای دو مدل می باشد که عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل اهرمی
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل گیربکسی

به طور کلی عملیات تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود. در بخش بعدی به معرفی روش های تخلیه باکت بن ریزی پرداخته ایم.

آشنایی با روش های تخلیه باکت بتن ریزی

تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود :

  • تخلیه بتن به روش اهرمی : در این روش، از طریق کشیدن یک اهرم یا یک دسته متصل به دریچه تخلیه، بتن به یکباره از باکت بتن ریزی در محل مورد نظر تخلیه می شود.
  • تخلیه بتن به روش گیربکسی : در این روش برای تخلیه بتن از یک گیربکس یا یک فرمان استفاده می شود. در حقیقت باکت بتن ریزی به یک فرمان یا یک گیربکس مجهز است که توسط آن بتن تخلیه می شود. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که می توان هر میزان دلخواه و مورد از بتن را در هر بار استفاده از گیربکس، تخلیه کرد و مثل روش قبل کل بتن به یکباره تخلیه نخواهد شد.

کلام پایانی

در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی کوچک و بزرگ برای حمل مصالح ساختمانی از یک وسیله آهنی سبک ولی قدرتمند استفاده می شود به نام باکت حمل مطالح یا باکت حمل بتن.

در این مقاله شما را با انواع باکت حمل بتن و روش های تخلیه ی آن ها آشنا کردیم. امید است مطالب گفته شده مورد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بیس پلیت یا صفحه ستون
بیس پلیت یا صفحه ستون چیست؟

در حوزه ی ساخت و ساز و در صنعت ساختمان سازی از سازه های فلزی و عناصر فولادی زیادی استفاده می شود که هر کدام کاربرد خاصی داشته و با اهداف مختلفی ساخته می شود. یکی از این عناصر فولادی، بیس پلیت یا صفحه ستون است. ما در این مقاله در مورد بیس پلیت یا...

۱۹,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
قطعات پیش ساخته بتنی شرکت فراز آسمان نجف
خط تولید قطعات پیش ساخته بتنی شرکت فراز آسمان نجف راه اندازی شد

با افزایش جمعیت شهری و نیاز مبرم به تهیه سرپناه و مسکن برای افراد جامعه، دیگر روش های ساختمان سازی با استفاده از مصالح ساختمانی قدیمی پاسخگوی نیاز به مسکن و به طور کلی صنعت ساختمان سازی نخواهد بود. بتن پیش ساخته در این زمینه به کمک مهندسان معمار و فعالان حوزه عمران و ساخت...

۱۵,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
سازه ال اس اف LSF
سازه ال اس اف LSF چیست ؟ و آشنایی با کاربردهای آن در ساختمان سازی

سازه ال اس اف LSF  یکی از انواع سازه در صنعت ساختمان سازی است که به مدد فناوری های نوین با هدف به حداقل رساندن وزن سازه های فولادی و بتنی ارائه شده است. برای آشنایی بیشتر با این نوع سازه و کسب اطلاعات جالبی در مورد کاربردهای آن با گروه مهندسی شرکت فراز آسمان...

۰۵,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب