۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح

دسته بندی:
۱۰,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
باکت بتن ریزی

در کارهای ساختمانی معمولا از تاور کرین ها، بالابرها، جرثقیل ها و … استفاده می شود که یکی از عناصر اصلی آن ها باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح است. باکت حمل مصالح در ساختمان سازی بسیار پرکاربرد است و استفاده از آن به قدری ضروری است که اگر نباشد، انجام کارهای ساختمانی به بن بست خواهد خورد و پیش نخواهد رفت. در این مقاله تیم مهندسی فراز آسمان نجف شما را با مطالب مفیدی در مورد باکت بتن ریز آشنا کرده است. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بدانید :

واتر استاپ بتن چیست؟

باکت بتن ریزی چیست؟

باکت بتن ریزی یا همان باکت حمل مصالح ، وسیله ای آهنی است و همانطور که از نام آن پیداست برای حمل و جابه جایی مصالح ساختمانی از جمله : سیمان، شن، ماسه، بتن و … از آن استفاده می شود. باکت بتن ریزی قابلیت اتصال به بالابرها را دارد و در عین حال که سبک است، دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد. جنس باکت حمل مصالح از ورقه های آهنی است که به صورت بسیار حرفه ای به همدیگر جوش داده شده است.

باکت بتن ریزی

باکت های بتن ریزی را در انواع مختلف و برای کاربردهای متنوعی تولید می کنند. در ادامه انواع باکت بتن ریزی را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

معرفی انواع باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح در حقیقت سطل های فلزی با دروازه های متحرک می باشد که در زیر یا در بغل آن قرار گرفته است. این باکت ها به وسیله جرثقیل های قدرتمند و بالابرها حمل می شود و در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی از طریق باکت حمل مصالح ، مصالح ساختمانی حمل و نقل می شود. انواع باکت بتن ریزی عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه از زیر : به این نوع باکت بتن ریزی ، باکت زیر تخلیه نیز گفته می شود. این نوع باکت ها در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا تولید می شود و از ورق آهن با ضخامت ۳ میل برای تولید این نوع باکت ها استفاده می شود.
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل : در این نوع باکت بتن ریزی ، همانطور که از نام آن مشخص است، دریچه ی تخلیه در بغل وجود دارد و از قسمت کناری باکت ، بتن و سایر مصالح حمل شده، تخلیه می شود. در تولید این نوع باکت ها نیز از ورق های آهنی ۳ میل استفاده می شود و در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا نیز تولید می شود.
باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی تخلیه از بغل نیز دارای دو مدل می باشد که عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل اهرمی
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل گیربکسی

به طور کلی عملیات تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود. در بخش بعدی به معرفی روش های تخلیه باکت بن ریزی پرداخته ایم.

آشنایی با روش های تخلیه باکت بتن ریزی

تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود :

  • تخلیه بتن به روش اهرمی : در این روش، از طریق کشیدن یک اهرم یا یک دسته متصل به دریچه تخلیه، بتن به یکباره از باکت بتن ریزی در محل مورد نظر تخلیه می شود.
  • تخلیه بتن به روش گیربکسی : در این روش برای تخلیه بتن از یک گیربکس یا یک فرمان استفاده می شود. در حقیقت باکت بتن ریزی به یک فرمان یا یک گیربکس مجهز است که توسط آن بتن تخلیه می شود. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که می توان هر میزان دلخواه و مورد از بتن را در هر بار استفاده از گیربکس، تخلیه کرد و مثل روش قبل کل بتن به یکباره تخلیه نخواهد شد.

کلام پایانی

در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی کوچک و بزرگ برای حمل مصالح ساختمانی از یک وسیله آهنی سبک ولی قدرتمند استفاده می شود به نام باکت حمل مطالح یا باکت حمل بتن.

در این مقاله شما را با انواع باکت حمل بتن و روش های تخلیه ی آن ها آشنا کردیم. امید است مطالب گفته شده مورد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بهترین نمای ساختمان
با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که بهترین نمای ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این ویژگی ها مربوط می شود به ضاهر ساختمان، یا مترال و مصالحی که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود؟ در این مقاله تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف به بررسی ویژگی های بهترین نمای ساختمان...

۰۲,مرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
الیاف مورد استفاده در بتن
الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

قطعا می دانید که در ساختمان سازی، ترک خوردگی بتن امری طبیعی است و این ترک خوردگی نه تنها از لحاظ زیبایی و ظاهر ساختمان خوشایند نیست، بلکه نشان دهنده ی عدم کیفیت کافی، عدم مقاومت، دوام و سایر قابلیت های بتن می باشد. یکی از راه حل های این مشکل افزودن الیاف به بتن...

۳۱,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
بتن خود متراکم
آشنایی با بتن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete) و کاربردهای آن

در ساختمان سازی، زمان اجرای بتن ریزی، در اثر ویبره بتن معمولا مشکلاتی وجود خواهد داشت ازجمله : ایجاد تراکم ناهمگن ، ایجاد بتن کرمو و تفکیک دانه ها آن. این مشکلات می تواند به دلیل عدم دسترسی به ابزار آلات مورد نیاز و نیز ویبره زیاد بتن ایجاد شود. به همین منظور تولید کنندگان...

۲۶,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب

kusadasi escort