۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح

دسته بندی:
۱۰,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
باکت بتن ریزی

در کارهای ساختمانی معمولا از تاور کرین ها، بالابرها، جرثقیل ها و … استفاده می شود که یکی از عناصر اصلی آن ها باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح است. باکت حمل مصالح در ساختمان سازی بسیار پرکاربرد است و استفاده از آن به قدری ضروری است که اگر نباشد، انجام کارهای ساختمانی به بن بست خواهد خورد و پیش نخواهد رفت. در این مقاله تیم مهندسی فراز آسمان نجف شما را با مطالب مفیدی در مورد باکت بتن ریز آشنا کرده است. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بدانید :

واتر استاپ بتن چیست؟

باکت بتن ریزی چیست؟

باکت بتن ریزی یا همان باکت حمل مصالح ، وسیله ای آهنی است و همانطور که از نام آن پیداست برای حمل و جابه جایی مصالح ساختمانی از جمله : سیمان، شن، ماسه، بتن و … از آن استفاده می شود. باکت بتن ریزی قابلیت اتصال به بالابرها را دارد و در عین حال که سبک است، دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد. جنس باکت حمل مصالح از ورقه های آهنی است که به صورت بسیار حرفه ای به همدیگر جوش داده شده است.

باکت بتن ریزی

باکت های بتن ریزی را در انواع مختلف و برای کاربردهای متنوعی تولید می کنند. در ادامه انواع باکت بتن ریزی را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

معرفی انواع باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح در حقیقت سطل های فلزی با دروازه های متحرک می باشد که در زیر یا در بغل آن قرار گرفته است. این باکت ها به وسیله جرثقیل های قدرتمند و بالابرها حمل می شود و در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی از طریق باکت حمل مصالح ، مصالح ساختمانی حمل و نقل می شود. انواع باکت بتن ریزی عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه از زیر : به این نوع باکت بتن ریزی ، باکت زیر تخلیه نیز گفته می شود. این نوع باکت ها در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا تولید می شود و از ورق آهن با ضخامت ۳ میل برای تولید این نوع باکت ها استفاده می شود.
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل : در این نوع باکت بتن ریزی ، همانطور که از نام آن مشخص است، دریچه ی تخلیه در بغل وجود دارد و از قسمت کناری باکت ، بتن و سایر مصالح حمل شده، تخلیه می شود. در تولید این نوع باکت ها نیز از ورق های آهنی ۳ میل استفاده می شود و در ظرفیت های ۵۰۰ لیتر به بالا نیز تولید می شود.
باکت بتن ریزی

باکت بتن ریزی تخلیه از بغل نیز دارای دو مدل می باشد که عبارتند از :

  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل اهرمی
  • باکت بتن ریزی تخلیه بغل گیربکسی

به طور کلی عملیات تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود. در بخش بعدی به معرفی روش های تخلیه باکت بن ریزی پرداخته ایم.

آشنایی با روش های تخلیه باکت بتن ریزی

تخلیه بتن از باکت بتن ریزی به دو روش انجام می شود :

  • تخلیه بتن به روش اهرمی : در این روش، از طریق کشیدن یک اهرم یا یک دسته متصل به دریچه تخلیه، بتن به یکباره از باکت بتن ریزی در محل مورد نظر تخلیه می شود.
  • تخلیه بتن به روش گیربکسی : در این روش برای تخلیه بتن از یک گیربکس یا یک فرمان استفاده می شود. در حقیقت باکت بتن ریزی به یک فرمان یا یک گیربکس مجهز است که توسط آن بتن تخلیه می شود. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که می توان هر میزان دلخواه و مورد از بتن را در هر بار استفاده از گیربکس، تخلیه کرد و مثل روش قبل کل بتن به یکباره تخلیه نخواهد شد.

کلام پایانی

در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی کوچک و بزرگ برای حمل مصالح ساختمانی از یک وسیله آهنی سبک ولی قدرتمند استفاده می شود به نام باکت حمل مطالح یا باکت حمل بتن.

در این مقاله شما را با انواع باکت حمل بتن و روش های تخلیه ی آن ها آشنا کردیم. امید است مطالب گفته شده مورد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786